WEST HIGHLAND WHITE TERRIER

Jestliže Vás toto plemeno nadchlo stejně tak jako nás, tak si určitě přečtěte něco více o jeho historii, jak se z tmavého loveckého psa vyšlechtil krásný bílý westík a pokud byste si chtěli takového pejska pořídit, není od věci vědět něco blíže o jeho standardu.  

O westících vyšlo mnoho knížek, ale v jedné věci se určitě neshodují. Je to úprava srsti. Ve spoustě knížek se dočtete o tom, jak máte westíka koupat a v dalších zase, že se koupat nemá. Tak co je tedy pravda?

Úprava srsti:

Westík by se měl koupat jen minimálně - myslíme tím šamponování. Důvod je prostý. Jejich předností je hustá tvrdá srst, která se při častém používání šamponu naruší a srst zůstává jemnou. To poté vede ke ztížené úpravě srsti trimováním, k její větší náchylnosti se ušpinit a samotná srst je velkou ochranou pro psa vůči počasí a popř. i napadení jiným psem. Čím hustší a tvrdší tím lepší.

Westík se upravuje již od 4 měsíce věku - sice jeho srst teprve mění svojí štěněčí podobu, ale štěňátko tak má možnost zvyknout si na česání, stříhání a trimování. Čím dříve se s tím seznámí, tím lépe pro něj.

Je vhodné jej minimálně 3x týdně vyčesat, protože westíci NELÍNAJÍ a jejich srst tak zůstává v kožíšku a hřebenem odstraníme tu nejzralejší srst. Srst, která je nejdelší a lze ji dobře vytrhnout se trimuje. Trimování je vytrhávání staré zralé srsti a pejskovi zůstává vrstva mladší srsti a podsada, která začíná růst zhruba každé 2 až 3 měsíce. To je také termín, kdy nechat pejska opět otrimovat.

S trimováním je vhodné obrátit se na chovatele nebo psí salóny, protože ne každý toto zvládne. Westíka byste neměli nechat stříhat, neboť mu tím úplně zničíte srst a zároveň srst ztratí jako ochranný prostředek.